Osobista historia Wiązowa - zadanie nr 1


Najpiękniejsza książka o Wiązowie ruszyła w świat. Na pierwszy ogień ruszyły zajęcia w Szkole Podstawowej w Jaworowie. Dzieci z grupy przedszkolnej przywitały nas bardzo ciepło, a z każda otwieraną strona słyszałyśmy głosy zachwytu. My same miałyśmy wiele radości z tej pracy, a entuzjazm dzieci utwierdzał nas w przekonaniu, że taka forma książki będzie atrakcyjna dla młodego czytelnika. 


Prowadząca zajęcia snuła historię o nieprzebranym borze z wielkim wiązem, który rósł pośród innych drzew, a życie mieszańców lasu skupiało się wokół niego. Z czasem drzewa i krzewy wycięto i wokół wiązu powstał osada, a z czasem gród, który otrzymał prawa miejskie. 
Pani Ania opowiadała dzieciom historię miasta Wiązowa.Na twarzach dzieci widoczny był zachwyt i szczere zainteresowanie książką oraz historią. Padało wiele pytań. Dzieci chciały kupić książkę i zabrać do domu. Ponieważ były to pierwsze zajęcia w takiej formie było trochę nerwów, ale zachwyt dzieci zrekompensował nam wszystko.Praca nad książką była dużym wyzwaniem dla Doroty Jarosz - Franczak, plastyka. Osoby, która od lat współpracuje z biblioteką. Zarówno na poziomie koncepcji, jak i samej realizacji zadanie wymagało doświadczenia, jak i znajomości zachowania materiału. Każda strona jest wyjątkowa i bardzo dopracowana. Uzupełnienie stanowią figurki, które dopowiadają historie. 


Praca z książką miała charakter wprowadzający do dalszej pracy. Prowadząca pytała dzieci o ich mała ojczyznę, co myślą o miejscu w którym się urodziły. Co dla nich znaczy Wiązów. Na zakończenie dzieci podjęły się pracy plastycznej związanej z ich wyobrażeniami o Naszym Mieście.


Pierwsze zajęcia były dla nas bardzo ważne, pokazały jak przyjemna jest praca z taką formą książki. ucieszył nas entuzjazm uczestników i radość z obcowania z taką formą literatury. Ważne były też rozmowy po zakończeniu, kiedy okazało się jak wiele narodziło się nowych pomysłów na sposób pracy z książką oraz nowe scenariusze do spotkań z historią Wiązowa.

Komentarze

Popularne posty