Wizyta w Baśnioborze - zadanie nr 2 - asertywność

Wśród umiejętności społecznych asertywność, jest tą której uczyć jest się bardzo trudno. Jest to umiejętność bardzo potrzebna, bo wyznacza granice i daje nam poczucie bezpieczeństwa. Stąd pomysł, aby uczyć się jej od dzikich ptaków. Nawet te żyjące blisko człowieka dają nam jasne komunikaty do jakiego miejsca możemy się zbliżyć.


W Łojowicach gościliśmy Anetę i Marcina Marców. Pasjonatów dzikiej natury oraz Twórców Fundacji Huberta organizacji zajmującej się pomocą dzikim zwierzętom. W każdym spotkaniu jest wiele pasji i miłości do zwierząt, ale są tez ważne informacje, że zwierzę ma wymagania i potrzeby. W tym potrzebę bezpieczeństwa akceptuje jednych a nie akceptuje innych. Nie lubi dotykania w określonych sposób.


To wszystko widać było w trakcie warsztatów, kiedy zwierzę w pełni akceptowało panią Anetę natomiast nie pozwalało zbliżyć się do siebie Panu Marcinowi. Szacunek do zwierząt polega na tym ,że akceptuje się te potrzeby i oczekiwania zwierząt.

Podobnie jest z ludźmi. Asertywność to cecha, która pozwala zwierzęciu przetrwać w środowisku. Dla człowieka jest weżną cechą, która pozwala czuć się bezpiecznie bo zakreśla wyraźne ramy dokąd pozawalamy wejść drugiej osobie w nasze życie.

Komentarze

Popularne posty